پایگاه اطلاع رسانی ازنا خبر: طرح مناظرات انتخاباتی در سال 88 خالی از اشكال و انتقاد نبود اما در مجموع بسیار خوب و مفید ارزیابی شده بود و در ایجاد اشتیاق در مردم برای مشاركت در انتخابات نقش بی بدیلی را ایفا می كرد.

کد خبر: ۱۵۹
تاریخ انتشار: جمعه ۲۲ دی ۱۳۹۱ ساعت ۰۹:۵۳

بدون شك رسانه ها نقش بسیار مهمی در ایجاد همبستگی اجتماعی میان مردم یك جامعه و ترویج روح وحدت ملی در بین آنها دارند. گاهی همین امواج مختصر رسانه ای و آگاهی بخشی آنها می تواند سرنوشت یك ملت را دگرگون كند، پرده ها را كنار بزند و حقایق را به سمع و نظر مردم برساند. یكی از مواقعی كه رسانه ی ملی باید دارای جریان آزاد اطلاعات باشد زمان انتخابات است. رسانه ی ملی با توجه به وظایف خود و دستورات دین مبین اسلام باید تمام نظریات نامزدها را منتشر كند تا مردم بتوانند بهترین آنها را انتخاب كنند. همانطور كه خداوند در قرآن سفارش كرده است كه تمام سخنان را گوش دهید و بهترین آن را انتخاب كنید. صدا و سیما نیز از همین رهگذر وظیفه ی انتشار نظرات،‌افكار، اعمال، كردار و... نامزدهای انتخابات را دارد و با برگزاری مناظرات زنده ی تلویزیونی و پخش فیلم های تبلیغاتی باید به این مهم جامه ی عمل بپوشاند. همانطور كه می دانید برگزاری مناظرات زنده ی تلویزیونی یكی از راه های نمایش مردم سالاری، حق تعیین سرنوشت و جایگاه مردم در بافت سیاسی حكومت است. از جمله كشورهایی كه اهمیت بسیاری به مناظرات انتخاباتی ریاست جمهوری می دهند كشور ایالات متحد آمریكاست، كشوری كه برای جذب مشاركت حداكثری مردم خود مناظرات داغی را برگزار می كند. فارغ از نمایشی بودن یا نبودن این مناظرات، اساس طرح مناظرات انتخاباتی كار درست و شایسته ای است.

كاری كه متاسفانه فقط در انتخابات 88 (آخرین انتخابات ریاست جمهوری) شاهد آن بودیم در صورتی كه این طرح باید از دوره های پیش نیز آغاز می شد. اگر به یاد داشته باشید در همان مناظره ها بود كه هیبت پوشالی بسیاری از افراد كه با اشرافی گری و همدستی با عوامل خارجی می خواستند بر مسند قدرت بنشیند، شكسته شد و پیامدهای آن تاكنون ادامه دارد. هر چند که در همان مناظرات مباحثی مطرح شد که تاکنون در حد حرف و شعار باقی مانده و بیشتر شبیه به موج سازی کاذبی برای جذب آرای مردم بود . البته طرح مناظرات انتخاباتی در سال 88 خالی از اشكال و انتقاد نبود اما در مجموع بسیار خوب و مفید ارزیابی شده بود و در ایجاد اشتیاق در مردم برای مشاركت در انتخابات نقش بی بدیلی را ایفا می كرد.

متاسفانه به تازگی زمزمه هایی از مجلس و دیگر نهادها مبنی بر ایجاد اختلال در برگزاری مناظرات انتخابات پیش رو به گوش می رسد برخی از افراد كه با درخواست تولیدی شدن مناظرات (غیر زنده بودن) سعی در ایجاد فضای محدودتری دارند تا خدای نکرده به برخی از اربابان زور و زر و طرفدار اشرافی گری بر نخورد و پرونده فسادهای برخی در مقابل دوربین زنده منتشر نشود. البته در مقابل عده ای از نمایندگان عقیده دارند كه كاندیدا های ریاست جمهوری بالقوه رییس جمهور آینده ی ما هستند پس آیا ما باید از صحبت های این افراد در مقابل آنتن زنده بترسیم و به كلام آنان بی اعتماد باشیم؟

حال سؤال اساسی اینجاست كه چه كسانی از مناظرات زنده آسیب می بینند؟ به عقیده ی بسیاری از كارشناسان مسائل سیاسی، احمدی نژاد به دو دلیل عمده توانست مجددا بر اریكه ی ریاست جمهوری تكیه بزند كه هر دو عامل نیز مربوط به مناظرات می شود:

1. یادآوری عملكرد مثبت خود در دولت نهم در مناظرات

2. نمایش چهره ی واقعی برخی از طرفداران اشرافیت و كج روی در نظام و...

فارغ از اینكه عملكرد امروز احمدی نژاد چگونه است و بی شك نقدهای فراوانی به آن وارد است اما پنهان كردنی نیست كه پیروز مناظرات 88 احمدی نژاد بود. آیا بازهم شاهد مناظرات زنده خواهیم بود؟ چه كسانی از اجرای مناظرات زنده ناخشنود می شوند؟ آیا باز هم شاهد شكست هیبت پوشالی برخی از فریبكاران خواهیم بود؟

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
تازه ترین اخبار
عکس هفته ازناخبر
گزارش تصويري
مصاحبه